Apple 1 Trilyon dolar sınırını geçebilecek mi?

Apple 1 Trilyon dolar sınırını geçebilecek mi?

Apple 1 Trilyon dolar sınırını aşan ilk şirket olma yolunda ilerliyor. Üçüncü çeyrekte geçen seneye göre yüzde 17.3 büyüme gerçekleştiren şirket 53,3 milyar dolar gelir elde etti. Şu an için 935 milyar dolar pazar değerine sahip olan şirket, 1 trilyon dolar sınırını geçecek gibi görünüyor. Son çeyrekte de şirketin 60 ile 62 milyar dolar arasında gelir elde etmesi bekleniyor.Bu konuda Google’ın çatı şirketi Alphabet ile çarpışan Apple 1 trilyon dolar yarışını önde götürüyor. Ancak şirketin son çeyrek için bazı sıkıntıları var. Bu çeyrek aslında Apple tarafından açıklanan tarihte ki en kârlı üçüncü çeyrek. Bu olumlu yanı olsa da madalyonun birde öteki yüzü var.

 

iPhone satışları büyük bir düşüşe girdi ve bu Apple’ın üçüncü çeyrek rakamlarını daha da yüksek bir seviyeden kapatmasını engelledi. Bu düşüşün rakamlara yansımaması ise Apple’ın geçen sene üç iPhone modeli çıkarmasıyla açıklanıyor. Özellikle iPhone X 1000 dolar çıkış fiyatıyla Apple’a önemli bir gelir kazandırdı.

Şirketin mali çeyreği 30 Eylül’de sona eriyor. Bu yüzden Eylül ayında tanıtılacak yeni iPhone cihazlarının gelirleri bu çeyreğe dahil olamayacak. Ancak yeni bir klavye ile sunulan MacBook Pro 2018, son çeyrekte şirkete bir ivme kazandıracak gibi. Tabii ki Apple’ın en büyük gelir kalemlerinden biri App Store başta olmak üzere , Apple Music, iCloud ve Apple Care gibi hizmetler. Üçüncü çeyrekte yüzde 31’le en büyük artış hizmet kaleminde yaşanmış. Özellikle App Store gelirleri bile Apple için son çeyrekte 1 trilyon dolara ulaşmasını sağlayabilir.

Apple’ın Eylül ayında yapacağı tanıtımda üç yeni iPhone modeli tanıtması bekleniyor. Yine iPad Pro’nun ve Apple Watch’ın güncellemesi de beklentiler arasında. Batmakta olan bir şirketin Steve Jobs’un akıllı telefon hamlesi ile dünyanın en kârlı şirketine dönüşmesi ise gerçekten ilham verici bir hikaye. Bakalım Apple’ı bırakmaya niyeti olmadığı zirveden Google ve Samsung gibi şirketler indirebilecek mi?